Zajímavé stříbrné a zlaté květiny historie

Pár zajímavých květin ze vzácných kovů vytvořených v minulosti

Bunga Mas (14. - 20. století)
 

Květiny Bunga emas dan perak (v překladu “Zlaté a stříbrné květiny” a zkráceně Bunga Mas) byly zvláštním symbolem pocty. Malajští sultáni severních států Malajského poloostrova (Kedah, Kelantan, Terengganu a Patani, aj.) objevnávali jejich zhotovení a každé tři roky je darem (společně s dalšími cennými věcmi) zasílali králi Siamu (dnešní Thajsko). Reprodukce Bunga Mas na fotce je z galerie Národního muzea v Kuala Lumpur (Muzium Negra).

Květina má výšku 1,5 metru a byla vyrobena ze zlata nebo pozlaceného stříbra. Další Bunga Mas se nalézají v Thajsku.

Bunga Mas (Muzium Negara, Kuala Lumpur)
Foto: Wikipedia

Zlatá růže katolické církve (11. století do současnosti)
 

Zlatou růži papež katolické církve každý rok požehnává a daruje různým osobám, státům, kostelům, vojenským osobnostem. V současné době papežové růži udělují spíše místům, než lidem. Růže je požehnávána čtvrtou neděli postní (také známou jako Růžová neděle).

Zlatá růže symbolizuje vzkříšeného Krista a inspirace symbolu je obsažena i ve Svatém písmu. Přesný počátek vzniku tradice darování Zlaté růže není známý, pravděpodobně ale sahá do 11. století k papeži Lvovi IV.

Zlatá růže vytvořená Giuseppe and Pietro Paolo Spagna okolo roku 1818/19 (Hofburg Imperial Palace, Vídeň). Foto: Wikipedia

Edelsteinstrauß (18. století)


Přestože Edelsteinstrauß (Diamantová kytice) není vytvořena z ušlechtilých kovů, ale především z hedvábí, diamantů a dalších minerálů, lze těžko tuto kytici v přehledu opomenout.Diamantovou kytici nechala zhotovit Marie Terezie (1717 - 1780) jako dárek pro svého manžela, císaře Svaté říše římské Františka I. Štěpána Lotrinského (1708 - 1765). František I. měl řadu zájmů, včetně geologie a minerálů, a to pravděpodobně přivedlo Marii Terezii k tomuto daru. Kytice je fascinující sbírkou minerálů.

Diamantová kytice je tvořena 61 odlišnými květinami a 12 druhy hmyzu. Je na ní přes 2000 diamantů a přes 700 drahých a ozdobných kamenů (včetně smaragdů, safírů, rubínů, topasů, spinelů, ametystů, opálů, různých achátů a perel). Listy kytice jsou z hedvábí a je umístěna do křišťálové vázy. Váží 2,8 kg,  výšku má přibližně 50 cm a šířku 26 cm.

Její vyhotovení bylo dokončeno v roce 1760 ve Vídni. Krása kytice, která se nachází v Natural History Museum ve Vídni, leží především v jejích detailech, které lze stále objevovat.

Edelsteinstrauß (Natural History Museum, Vídeň)
Foto: Wikipedia

Mínojská zlatá květina (2300 -2100 př.n.l.)

Zlaté předměty - jednotlivé oddělené listy květiny, květinový přívěšek na řetízku a spona do vlasů ručně vytepaná do tvaru květiny - pochází z doby 2300 -2100 př.n.l. Byly objeveny americkým archeologem Richardem Seagerem na ostrově Mochlos (Kréta). Květiny a listy byly symbolem nového života a oslavy v Mínojské civilizaci i pozdější řecké kultuře (Shane Conolly, Anna Pavord: Flower: Exploring the World in Bloom). Tyto ručně kované zlaté květinové artefakty byly objeveny v hrobkách bohatších obyvatel sídla. A jsou součástí sbírky Metropolitního muzea umění, New York.

Zlatá květina z Mínojské civilizace (The Metropolitan Museum of Art)
Foto: Courtesy of The Metropolitan Museum of Art

Květiny Petra Carla Fabergého (1846-1920) 

I když se dodavatel ruského císařského dvora proslavil zejména smaltovanými velikonočními vajíčky, i jeho květiny (vytvořené za použití technik smaltování, zlatnictví, kování a různých materiálů) jsou pozoruhodné.

V době své největší slávy měl dům Fabergé přes pět set dělníků a jedny z nejlepších designérů, kameníků, zlatníků a miniaturistů. Jeho práce byla o dokonalosti a originalitě. Zvláštní oblibu si našla v ruské carské rodině a aristokracii, která byla také známá svou láskou ke květinám.

Výroba hyper realistických smaltovaných květin začala v 80. letech 19. století. Proces zahrnoval návrhy, zasazení drahých kamenů, smaltování, přidání zlatých stonků a konečnou montáž. Květiny byly umístěny ve vázách, vyřezaných z jednoho kusu horského křišťálu, aby vytvořily iluzi vody. Fabergé měl rád také čínské a japonské květiny, ale jeho posedlostí byly luční květiny. K výrobě používal minerály jako chalcedon, achát, akvamarín, jaspis, nefrit, rodonit, obsidián, rubíny, safíry, diamanty a zlato. Obdivuhodné jsou i barvy květů.

Dle současných poznatků se dochovalo pouze asi 80 Fabergého květin a plodů. Na trh přicházejí jen zřídka. Poslední dosažené aukční ceny se pohybovaly v řádech stovek tisíc GBP.

Peter Carl Fabergé  - Fialky (smalt, stříbrné zlacení, nefrit, diamant, křišťál). Rozměry: 9.9 x 3.7 cm (3 7/8 x 1 7/16 in). Současné umístění: Decorative Art and Design
Courtesy of Wikimedia