Botanické popisy květin
Kolekce 2022 (Luční květiny)
Sněženka (Galanthus)
Sněženka (Galanthus) je jarní, vytrvalá květina. Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků, vnější a vnitřní jsou nápadně rozdílné. V Čechách kvete od konce února do března. Je známo asi 14 - 17 druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, jihozápadní Asii a v severní Africe, jinde se vyskytují pouze adventivně. Roste zejména v humózní a vlhké půdě pod keři nebo mladými stromky na vlhkých loukách nebo v listnatých a smíšených lesích, zahradách a parcích.
Levandule (Lavandula)
Levandule (Lavandula) je rod rostlin, který má okolo 40 druhů. Jsou to obvykle polokeře, někdy jen vytrvalé byliny a kvetou fialovým, bílým nebo růžovým květem s nezaměnitelnou vůni. Květy jsou oboupohlavné, drobné. Zástupci rodu jsou rozšířeni na severní polokouli od Kanárských ostrovů přes Středomoří a severní Afriku až po Arabský poloostrov a Indii. Levandule je národní květinou Portugalska.
Jitrocel (Plantago)
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je trsnatá vytrvalá rostlina z čeledi jitrocelovitých, charakteristická typickou růžicí přízemních listů, ze které vyrůstá několik stvolů. Rostlina je dnes hojně rozšířena ve velké části světa i v Čechách, kde se vyskytuje na polích, u cest či na loukách. Dožívá se až 12 let. Původně se jednalo o druh rostoucí na území Eurasie a postupně se rozšířil téměř po celém světě.
Sedmikráska (Bellis)
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je vytrvalá květina. Je jediným českým druhem rodu sedmikráska (Bellis). Je samosprašná nebo ji opyluje hmyz. V Čechách kvete od února do listopadu. Vyskytuje se po celé Evropě až po Kavkaz, Severní Americe či Novém Zélandu. Má ráda hodně slunce a bohatší půdy. Roste v městských trávnicích, zahradách, parcích, kolem cest, na loukách. Sedmikráska je národní květinou Dánska a od roku 2023 Nizozemí.
Violka (Viola odorata)
Violka vonná (Viola odorata) je vytrvalá bylina patřící do rodu violka (Viola), který má asi 450 druhů rozšířených po celém světě. V Čechách ve volné přírodě roste asi 25–30 druhů. Violka vonná kvete v Čechách březnu až dubnu, květy jsou většinou tmavě fialové s fialovou ostruhou, bílé s nafialovělou ostruhou nebo lilákové. Roste v blízkosti lidských sídel, v listnatých lesích, křovinách, parcích, zahradách. Původ má v jižní a jihozápadní Evropě, v severní Africe, v severní části Turecka a na Kavkaze. Dnes je rozšířena více severněji, až po jižní Skandinávii a po evropskou část Ruska. Pěstovaná a zplanělá roste i jinde po světě (Čína, Severní Amerika, Nový Zéland). Modrá violka je národní květinou amerických států Illioins, New Jersey, Wisonsin a Rhode Islands.
Chrpa (Centaurea)
Chrpa luční (Centaurea jacea) je vytrvalá, modře kvetoucí rostlina. Hranice přirozeného výskytu probíhá na západě Evropy ve Španělsku a Francii, na severu v půli Skandinávie, na jihu v severní Itálii, Balkánem a Ukrajinou a na východě sahá až po Ural. Druhotně byl tento druh zavlečen do Severní a Jižní Ameriky, Střední Asie a Japonska. Miluje slunce. Roste na loukách, pastvinách, mezích, podél cest. V Čechách kvete od července do září. Chrpa je národní květinou Německa a Estonska.
Šeřík (Syringa)
Šeřík obecný (Syringa vulgaris) je rostlina z čeledi olivovníkovité. Vzrůstem dosahuje velikosti keře až nízkého stromku. Původem pochází z jihovýchodní Evropy a poloostrova Malá Asie. Charakteristický je svojí výraznou vůní. V evropských zahradách se poprvé objevil v 16. století, kdy byl přivezen z Osmanské říše. V teplejších oblastech Evropy tak dnes roste již planě. Rozšířil se také do Severní Ameriky. Šeřík je národní květinou státu New Hampshire.
Tráva jílek (Lolium)
Jílek je rod trav z čeledi lipnicovitých. Jedná se o jednoleté, dvouleté až vytrvalé byliny. Jsou trsnaté, stébla vystoupavá až přímá. Květy jsou v kláscích, které jsou přisedlé a tvoří dvouřadý lichoklas. Rod je rozšířen v Evropě, Asii i Severní Americe. V Čechách jsou v současnosti dva druhy z rodu jílek - jílek vytrvalý a jílek mnohokvětý.
Rožec (Cerastium)
Rožec (Cerastium) je rod jednoletých až vytrvalých rostlin, která má okolo 100 druhů. Centrum rozšíření se nachází v Evropě, západní Asii a severní Africe, největší druhová bohatost je v oblasti Středozemního moře. Z míst původu se mnohé druhy dostaly také do Severní i Jižní Ameriky a Austrálie. Rožec plstnatý je v Čechách oblíbený ve skalničkových výsadbách zahrad. Rostlina dorůstá výšky přibližně 10 cm a velmi dobře se rozrůstá a vytváří stříbřité koberce. Rožec v Čechách kvete období od května do července.
Zvonek (Campanula)
Zvonek (Campanula) je rozsáhlý rod rostlin. Jsou to vytrvalé nebo řidčeji jednoleté byliny se střídavými jednoduchými listy a zvonkovitými až nálevkovitými květy. Plodem je tobolka. Rod zahrnuje asi 450 druhů a je rozšířen v mírném podnebném pásu severní polokoule s přesahy do tropů a subtropů.