DOPORUČENÁ PÉČE
 

Produkty GIYOU jsou vyrobeny ze stříbra o ryzosti 925/1000, zlata 585/1000 (14 karátů), zlata 750/1000 (18 karátů) nebo zlata 999/1000 (24 karátů). Produkty ze zlata 585/1000 (14 karátů) nebo zlata 750/1000 (18 karátů) mohou být ze žlutého, bílého nebo růžového zlata. Všechny květiny jsou vyráběny tradičními šperkařskými metodami a vyžadují zacházení, které znáte při zacházení s jinými šperky. 

Péče o stříbrné produkty

Stříbro je kov, jehož přirozenou vlastností je postupná oxidace. Oxidace se projeví ve většině případů tak, že produkt začne pozvolna na povrchu žloutnout až tmavnout. Tento proces je zcela přirozený.

Proto většinu stříbrných květin a dalších produktů GIYOU ošetřujeme pokovením (galvanizací), aby si co nejdéle udržely jasnou barvou. Informace o pokovení je vždy uvedena u příslušného produktu na webové stránce. Pokovení je provedeno vrstvou stříbra s vysokou ryzostí (999/1000) a velmi tenkou vrstvou ochranného laku, který má zabránit přístupu vzduchu ke stříbřu a tím výrazně oddálit přirozený oxidační proces stříbra. Pokud jsou ve vhodném prostředí, pak takto ošetřené produkty vydrží s jasnou barvou dlouhou dobu.

Ale i pokovení  je vždy pouze dočasné. A je vhodné dodržovat pokyny k tomu, aby pokovení vydrželo co nejdéle. Časový horizont pozvolné změny barvy stříbra je těžko určitelný, neboť má na celý proces zásadní vliv právě zacházení. Stejně jako nepokovené stříbrné produkty, neskladujte ani pokovené ve vlhkém či znečištěném prostředí. Pokovené produkty se velice špatně snáší s chemikáliemi (včetně sprejů, parfémů, jiné kosmetiky, apod). Pokovení však může být vždy znovu obnoveno. Pokud budete mít zájem o případné nové pokovení od nás, prosím kontaktujte nás.

Dokud má produkt původní stříbrnou barvu, pak:

  • Ničím ho preventivně neošetřujte;
  • Nečistěte ho speciálními utěrkami na čištění stříbra ani roztoky (došlo by k poškození ochranné vrstvy pokovení (galvanizace) a k rychlejšímu procesu oxidace;
  • Můžete ho pouze jemně otřít čistou, jemnou a suchou látkou. V případě potřeby čištění prachu v hlubokých místech květin nebo jemných detailech ( pestíky květin atd) doporučujeme použit jemný štěteček, kterým se dostanete i na hůře přístupná místa. V nutném případě potřeby i vlhkým hadříkem, ale pak produkt důkladně osušte.

Pokud produkt již začal oxidovat, nemusí dělat nic (i oxidované stříbro má svou krásu) nebo ho můžete ošetřit následujícími způsoby:

  • Pomocí roztoku na čištění stříbrných šperků, který je snadno dostupný. V roztoku produkt ponechejte maximálně šest vteřin (nebo dle návodu na čističi), poté jej důkladně opláchněte v proudu vody a osušte do sucha jemným papírovým ubrouskem nebo měkkým textilním hadříkem. Květiny budou opět zářivě stříbrné. Jedná se o nejrychlejší a nejefektivnější způsob čištění, který se dostane i do záhybů květiny;
  • Čističe stříbra obsahují čpavek, proto doporučujeme dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na etiketě přípravku. Zejména zamezit kontaktu s kůží a chránit oči, nejíst atd. Nicméně se nemusíte čističe nijak obávat.  Ze zkušenosti také víme, že pokud se šperk v čističi nechá déle, může ztratit lesk a je vhodné ho přeleštit; 
  • Pomocí speciálního hadříku pro čištění stříbra. Na větších plochách květiny můžete při leštění i přitlačit. Opatrně na jednotlivé pestíky a jemné detaily květin. Do hůře přístupných míst se můžete dostat namotáním hadříku například na párátko, aby jste mohli vyčistit i záhyby. Další možností jsou i šperkařské leštící pilníčky, doporučujeme používat jen velmi jemnou stranu pilníčku (nikdy né brusnou stranu); 
  • Nedoporučujeme čistit produkt jinými, než doporučenými způsoby (tedy např. přípravkem na mytí nádobí, sodným roztokem, apod);
  • Zároveň, pokud má produkt jakoukoliv nestříbrnou část (tedy jsou v něm zakomponovány např. drahé kameny, perly nebo minerály apod.), vyhněte se ponořování produktu do čistící lázně bez předešlé konzultace s námi o konkrétním produktu nebo jasné informace při zakoupení konkrétního produktu. Jinak je potřeba postupovat opatrně a buď stříbrné části vyleštit již zmíněným hadříkem nebo jej svěřit odborníku.

Stříbro je ušlechtilý kov, je však třeba opatrnosti s ohledem na jeho měkkost. Neskladujte tedy produkt na nepříslušných místech, kde by se mohl poškodit o jiné materiály a nevystavujte jej mechanickému tlaku. Produkty skladujte odděleně, abyste zabránili poškrábání. Chraňte je před nárazy a kontaktem s tvrdými předměty.

Péče o zlaté produkty

Zlato je také ušlechtilý kov a je třeba opatrnosti s ohledem na jeho měkkost. Neskladujte tedy produkt na nepříslušných místech, kde by se mohl poškodit o jiné materiály a nevystavujte jej mechanickému tlaku. Produkty skladujte odděleně, abyste zabránili poškrábání. Chraňte je před nárazy a kontaktem s tvrdými předměty. Vyhněte se také styku s jinými chemikáliemi, zejména chlorem, který by mohl trvale změnit barvu zlatého produktu.Také u zlata vždy dochází k určité oxidaci a tento proces je zcela přirozený, nicméně je to proces velmi pomalý a většinou není potřeba zlaté produkty nijak speciálně ošetřovat.

Péče o produkty ze žlutého zlata

Zlaté produkty GIYOU ze žlutého zlata nejsou nijak pokoveny (galvanizovány).Pokud vaše produkty ze žlutého zlata ztratí lesk, doporučujeme přeleštit produkt bavlněným hadříkem nebo čisticí utěrkou nebo vatou na zlato z klenotnictví, která je napuštěná čistícím roztokem. K dostání jsou i pěny a krémy na domácí čištění zlata, které nanesete hadříkem nebo jemným kartáčkem. A pokud chcete vyčistit zlaté produkty sami důkladněji, můžete použít k tomu určený tekutý roztok (který získáte v klenotnictvích či vybraných drogeriích), do kterého zlatý šperk dle návody ponoříte a odstraníte tak nečistoty i v záhybech i rytinách. Ve velmi výjimečných případech by mohlo dojít u zlata ke změně barvy nebo černání (ale je to velmi vzácné). Pokud by běžné způsoby čištění nepomohli, rádi vám pomůžeme s odborným vyčištěním. 

Péče o produkty z bílého zlata

Produkty GIYOU z bílého zlata ošetřujeme pokovením tenkou vrstvou platiny nebo rhodia (společně „rhodiování“ ). Rhodiování plní také funkci ochrannou a dodává květinám barvu bílého zlata. Informace o rhodiování je vždy uvedena u příslušného produktu na webové stránce. Rhodiování je také dočasné, i když bude chránit květiny dlouhou dobu. Pokud budete mít zájem o případné nové pokovení produktů z bílého zlata od nás, prosím kontaktujte nás. Vrstvu pokovení bílého zlata udržíte po delší dobu, pokud se vyhnete činnostem uvedených výše v části o galvanizaci stříbrem u stříbrných produktů GIYOU.V ostatním doporučujeme u péče a čištění produktů GIYOU z bílého zlata stejný postup jako u zlata žlutého. Ale platí, že pokud nedošlo ke změně barvy produktu, nedělejte nic kromě běžného odstranění prachu, apod.

Péče o produkty z růžového zlata

Produkty GIYOU mohou být také vyráběny z růžového zlata. Růžová barva zlatých produktů GIYOU je způsobena pouze změnou podílu obsažených slitin. Růžové zlato má více obsahu mědi oproti stříbru. Podíl zlata ve slitině je vždy stejný (585/1000). A vyšší obsah mědi má také pozitivní efekt na tvrdost produktu. Ohledně péče a čištění těchto produktů  doporučujeme stejný postup jako u zlata žlutého.

Péče o produkty z 24 karátového zlata

Květiny z 24 karátového zlata jsou výjimečné a jejich přirozenou vlastností je měkkost. A na to musíte brát zvýšený ohled při manipulaci, skladování a péči o ně. V ostatním je péče o ně snadná. Občas je otřete měkkým hadříkem, čisticí utěrkou nebo vatou na zlato z klenotnictví. Pro důkladnější čištění je možné produkty z 24 kt zlata namočit do teplé vody smíchané s několika kapkami jemného tekutého mýdla, abyste odstranili znečišťující látky. Po vyprání se ujistěte, že je každá květina řádně vysušena měkkým hadříkem. A pokud chcete svěřit jejich vyčištění odborníku, rádi vám ho kdykoli bezplatně provedeme.

Kontrola a vyčištění produktů
Pokud chcete mít jistotu, že vaše produkty jsou v pořádku a chcete je mít dokonale vyčištěné, kontaktujte nás, rádi vám vyčištění odborně provedeme. Obraťte se na nás rovněž v případě vašeho zájmu o obnovení galvanizace stříbrných produktů nebo obnovení rhodiování u produktů z bílého zlata. 

2024 AND LILAC
GIYOU®