12 nejlepších věcí, které zažít v Praze o Vánocích

"Během prosince se hlavní město České republiky promění v zimní říši divů, kterou musíte vidět, abyste uvěřili ...." uvádí U.S.News, který vyhodnotil na počátku 2024 Prahu jako nejlepší destinaci pro vánoční svátky. Na dalších místech skončily místa jako jsou Maledivy, Tromso, Řím a Aspen. Je mnoho různých žebříčků, kritérií a každý rok nové žebřičky a hodnocení.  Přesto, nic to nezmění na přitažlivosti Prahy pro zahraniční i české návštěvníky a neubere její kouzelné vánoční atmosféře. 

Čím je vánoční Praha tak přitažlivá?

1. Pohádková atmosféra Prahy 


Pokud nějak popsat vánoční atmosféru Prahy, pak slovy kouzelná a romantická. A to jsou i vlastnosti, které očekáváme pro vánoční svátky. Praha je úžasné město, které můžete navštívit kdykoli během roku. Vánoční atmosféra je ale navíc umocněna sváteční výzdobou, světly, menším počtem turistů a zimním počasím. Romantická místa v Praze nemusíte hledat, čekají na vás na každém rohu. A navíc Praha je opředená mystickými legendami a pověstmi - o Golemu, Faustovi, astronomu Tycho de Brahe, který strávil v Praze většinu svého života, kněžně Libuši, knížeti Bruncvíkovi, aj., které dodávají Praze mystiku.

2. Historie, architektura a umění Prahy


Praha je proslulá svou hlubokou historií, památkami a okouzlující architekturou s barokními, renesančními a gotickými skvosty, krásnými mosty a věžemi, bohatou kulturou a živou uměleckou scénou. Praha je umělecké a kulturní město a můžete se o tom přesvědčit i o vánočních svátcích. 

3. Lokální autentičnost


Praha má svou zvláštní místní atmosféru a můžete se pokusit jí poznat. Prožijte Prahu jako místní člověk. Pražané a jejich vztah k městu mohou být pro vás užitečným návodem. A pokud máte možnost promluvit si s člověkem žijícím v Praze, kterého znáte, získáte pohled zevnitř, který bude pro vás cenný. 

4. Skvělé služby  


Nabídka služeb v Praze, včetně restaurací a hotelů, je skvělá. A to i ve srovnání s jinými městy Evropy. V Praze najdete širokou nabídku služeb od běžných až po prvotřídní, které jsou dostupné a zákaznicky příjemné. A z pohledu pražských restaurací a hotelů je skutečně z čeho si vybrat. A ať už plánujete romantickou, rodinnou nebo relaxační dovolenou v Praze, máte mnoho možností, co během prosince v Praze prožít.

12 vánočních kouzel Prahy, které byste měli zažít

1. Procházka pražskými ulicemi


Historické centrum Prahy je malé a velmi dobře průchodné pěšky. Vánoční Prahu prozkoumejte pěšky a pokud budete chtít, můžete použít na část cesty i kočár tažený koňským dvouspřežím nebo se projet veteránem (oboje najdete na Staroměstském náměstí). Téměř v každém koutě Prahy je co objevovat.

Nejlepším způsobem, jak poznat historické centrum a pražské památky je procházka tzv. Královskou cestou. Začíná na Náměstí Republiky u Obecního domu a končí u katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Cesta kolem paláců, domů, chrámů a dalších památek všech stavebních slohů je dlouhá asi tři kilometry. A milovníci kubismu mohou na nároží Celetné a Ovocného trhu obdivovat dům U Černé Matky Boží. Pak vás královská cesta dovede na Staroměstské náměstí se Staroměstskou radnicí a proslulým pražský orlojem (s dvanácti apoštoly, které můžete vidět každou celou hodinu od 9.00 do 21.00 hodin).  Pak okolo areálu Klementina na Karlův most (zdobený třiceti barokními sousošími) a kolem Kampy přes Malou Stranu a Nerudovou ulice vyvede až k Pražskému hradu. Pár kroků od Kampy najdete chrám Panny Marie Vítězné, v jehož interiéru si prohlédnete známé Pražské Jezulátko. Komplex Pražského hradu tvoří několik nádvoří v čele s katedrálou sv. Víta, Starým královským palácem, Zlatou uličkou a Palácovými zahradami.

2. Pražské Jezulátko


V kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku. Na Vánoce bude mít bílé šaty. V kostele se šatičkám věnuje muzeum a prohlédnout si můžete i betlémy, které kostelu věnovali věřící ze zahraničí (například z Latinské Ameriky, Indie nebo Afriky). Soška malého Ježíška prý přináší zázraky a jako symbol čistoty je uctívána katolíky po celém světě. 

3. Loretánské zvonky a Zlaté slunce


V Praze na Hradčanech najdete pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou. Zaujme vás také  zvonkohra s 27 loretánskými zvonky. Loreta na Hradčanském náměstí hraje v době otevření každou celou hodinu mariánskou melodii. Pokud si naplánujete návštěvu Lorety na nedělní odpoledne, každou neděli se koná živá hra na zvony, což je opravdu výjimečný zážitek. Poslouchat zvony můžete venku před Loretou na náměstí, ale intenzivnější je zevnitř z nádvoří Lorety. Vlastní Loretu lze navštívit vždy od 9 do 17:00 hodin.

V klenotnici Lorety uvidíte také sbírku darů a Diamantovou monstranci zdobenou 6 222 diamanty. Pražské slunce (nebo Zlaté slunce) je patrně nejcennější česká barokní monstrance z ryzího zlata a diamanty, kterou zhotovil v 17 století vídeňský zlatník Johann Baptista Khünischbauer a klenotník Matthias Stegner. 

4. Vánoční pražské kostely a mše


Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů pro prohlídku nebo mši. Mše pořádá v Praze několik desíttek kostelů, některé z nich i odpoledne, většina pak o půlnoci. Mezi krásné půlnoční mše patří mše v katedrále sv. Víta na Pražském hradě,  mše v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, kostele Panny Marie Vítězné na Újezdu (kde se tradičně koná i mše v anglickém a italském jazyce), kostele svatého Tomáše na Malé Straně, kostele sv. Ducha (U Svatého ducha), kostele Nejsvětějšího Salvátora (Křižovnické nám.), apod.

5. Chrám Panny Marie Sněžné


Chrám Panny Marie Sněžné najdete na Jungmannově náměstí. Byl založen císařem Karlem IV roku 1347 a leží v těsné blízkosti půvabné Františkánské zahrady a Václavského náměstí. Hlavní oltář patří k nejvyšším oltářním stavbám v Praze (výška 29 metrů). V souvislosti s kostelem Panny Marie Sněžné bývá často odkazováno na pařížskou Sainte Chapelle, katedrálu v Kolíně nad Rýnem  nebo chór katedrály svatého Štěpána ve francouzském Toulouse. A chrámu se také konají krásné vánoční mše, navštěvované cizinci i Čechy.

6. Pražské betlémy 


Betlémy (jesličky) jsou plastickým zobrazením scény narození Ježíše s hlubokou historií spadající do roku 1223 v Itálii. Betlémy mají v Čechách také dlouholetou řemeslnou tradici. Jeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské (sousedící s Loretou). A můžete také navštívit vánoční výstavu v Betlémské kapli, kde kromě vystavených betlémů uvidíte i praktické ukázky starých řemesel a starých vánočních zvyků. A řadu dalších betlémů najdete v různých jiných pražských kostelech.

7. Vánoční Vyšehrad


Vyšehrad je historické opevnění na skále, které bylo celé 11. století sídlem českých králů a je opředeno legendami. I dnes si uchovává magickou atmosféru. Zaujmou vás krásná panoramata staré Prahy, které z Vyšehradu uvidíte, původní hradby obklopující celý prostor, procházka v klidných parcích a kostel sv. Petra a Pavla

8. Muzea a galerie 


Většina kulturních památek, muzeí a galerií je v Praze o Vánocích otevřena. Můžete navštívit například Kafkovo muzeum, Muchovo muzeum, Národní muzeum, Národní galerii nebo Židovské muzeum. 

Národní muzeum
Václavské náměstí 68, Praha 1
Otevírací doba - denně od 10.00 do 18.00 hod.

Národní galerie 
Dukelských hrdinů 47, 170 00 Prague 7
Otevírací doba – denně od 10:00 do 18:00 hod

Kafkovo muzeum
Cihelná 2b, Praha 1 - Malá Strana
Otevírací doba - denně od 10.00 do 18.00 hod.

Muchovo muzeum
Panská 7/890, Praha 1 
Otevírací doba - denně od 10.00 do 18.00 hod.

Židovské muzeum
Maiselova 15, Praha 1

9. Pražské parky a zahrady


Pražské historické zahrady a parky představují poklad i o Vánocích. Projděte se v nich, Praha jich má více než dvě stovky. Naše tipy na nejkrásnější historické pražské zahrady najdete zde. Další zahrady a parky, které stojí za to jsou Stromovka, Ladronka, Riegrovy sady a Letná.

10. Lampář na Karlově mostě


Plynové lampy na Karlově mostě se běžně rozsvěcují automaticky po celý rok, ale každý den v prosinci můžete být svědky toho, jak osvětlovač v dobové uniformě ručně zapaluje plynové lampy a zdraví kolemjdoucí. Tato krásná tradice vychází z romantické atmosféry 19. století a stala se zážitkem sváteční pražské atmosféry před Vánoci. S rozsvěcením se začíná většinou s rozsvícením veřejného osvětlení (přibližně 16:00 - 16:15). Lampář vychází z Křížovnického náměstí, přejde po jedné straně Karlova mostu a po druhé straně mostu se vrací. 

11. Vánoční trhy v Praze


Hlavní vánoční trhy najdete na Staroměstském náměstí. A další zejména na náměstí Republiky, Václavském náměstí a náměstí Míru. Upoutají vás na nich tradiční vánoční pochoutky, svařené víno a řemeslné předměty. 

12. Vánoční hudební koncerty


Prahe je město hudby, poznejte to v době Vánoc a navštivte jeden z koncertů klasické, operní, varhanní hudby nebo jazzu. Koncerty klasické hudby se konají na mnoha místech od menších koncertních sálů až po Pražský hradRudolfinum. Nejlepší způsob jak zjistit možnosti koncertů pro klasickou hudbu je na portálu Pragueticketoffice. Pro jazz se doporučujeme přímo se podívat na program jazzového klubu Jazzdock .

Český unikát pro umocnění vánočního zážitku v Praze

Zahrada stříbrných a zlatých květin GIYOU

Zlatá kytice GIYOU ve váze na svátečním stole

Vánoční dárky z Prahy z radosti a lásky


V době Vánoc můžete v Praze také objevit český unikát květin ze stříbra a zlata. Květiny zosobňují radost a lásku a dobře se tak hodí k hodnotám a atmosféře Vánoc. A procházku vánoční Prahou můžete spojit s prohlídkou neobvyklé zahrady a prozkoumat její šperkařské sněženky, sedmikrásky, jílek, chrpy, levandule, pomněnky nebo třeba okouzlující stříbrné vánoční kytice. Květiny vytváří ručním šperkařským řemeslem česká rodinná firma ze stříbra 925/1000 nebo zlata 585/1000, 750/1000, 999/1000.

GIYOU GARDEN  najdete naproti Chrámu Panny Marie Sněžné1 minuta pěšky z Václavského náměstí, 3 minuty ze Staroměstského náměstí nebo 5 minut od Muchova muzea.

Kytice květin ze stříbra GIYOU ve váze v knihovně,

O příběhu GIYOU


GIYOU se narodilo v 2022, v půvabné historické usedlosti v Čechách ukryté v malé vesnici s 15 domy. A svou inspiraci květiny našly v okouzlující zahradě historického sídla.

Díky půvabu, originalitě a mistrovskému zpracování získaly české šperkařské květiny téměř okamžitě uznání ze strany osobností, médií a mimořádné zakázky (např. světově unikátní kytice ze 118 květin z ryzího zlata). A sen zakladatelů rozkvetl ve firmu, která začala květiny prodávat do celého světa.

Začtěte se do pražské vánoční pohádky, objevte její vánoční atmosférou, romantická místa, historii, umění a lokální autenticitu. Věříme, že vás také okouzlí.

GIYOU
info@giyou.cz