Tipy na objevení českých šperků a klenotů v Praze
Únor 21, 2025
Pokud jste v Praze na návštěvě a šperky a šperkařský design vás zajímají nebo si chcete z Prahy nějaký originální český šperk přívést domů, máme pro vás tipy na objevení šperkařské Prahy. Najdete v nich pár muzeí a míst vystavení pozoruhodných českých klenotů historie. A také obchody s českými šperky a zlatnictví v Praze, ve kterých si můžete český šperk koupit.
Zlatnictví má v Čechách dlouhou historii. Jeho rozkvět měl souvislost s bohatou historickou těžbou stříbra a zlata v Čechách ve středověku, určitými historickými obdobími a jejich vládci, kteří zlatnictví podporovali. A také s nadáním a zručností českých klenotníků. Máte v Praze co z jejich skrytých klenotů objevovat.

Muzea a historické klenoty v Praze
1. Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Vedle Starého židovského hřbitova a naproti Rudolfinu najdete Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Je součástí Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM), vysokou školou se studijními obory malby, sochy, ilustrace a grafiky, architektury, oděvního a dalších designových oborů. Muzeum nabízí tři patra užitého umění a designu. Kromě stálé expozice ART, LIFE/Umění pro život také pravidelně pořádá krátkodobé výstavy zaměřené na módu, sklo, nábytek, šperk aj. Expozice ART, LIFE vám představí evropské užité umění od antiky až po součanost v šesti tematických sálech s více než 1300 předměty. Muzeum má i svůj obchod.
UMPRUM je společně s trutnovskou střední školou základem šperkařského vzdělání v Čechách. Muzeum je zaměřené na řadu designových oborů a šperky jsou pouze jednou z částí. Podívejte se vždy na aktuální výstavy na webu muzea. V roce 2024 měl například UMPRUM velmi zajímavou výstavu ŠPERK – FORMA – OBSAH. Vzhledem k významu muzea a školy pro české šperkařství, nejde toto muzeum vynechat. Nabízí vám mnoho ze šperků i jiných designových oborů.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ulice 17. listopadu 2, Praha 1. Otevírací doba úterý 10 – 20 h, středa až neděle 10 – 18 h, pondělí zavřeno, https://www.upm.cz/en
2. Korunovační klenoty
České korunovační klenoty (Svatováclavská koruna, královské jablko, žezlo a korunovační roucho) jsou českým historickým symbolem i vzácným dílem šperkařského řemesla. Koruna, žezlo a jablko jsou trvale uloženy v komoře v chrámu sv. Víta na Pražském hradě (roucho je schováno v depozitáři Pražského hradu). Dveře komory v chrámu sv. Víta mají sedm zámků a k jejich otevření a vyzdvižení klenotů se musí sejít sedm držitelů klíčů (prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy).
Svatováclavskou korunu nechal vytvořit ke své korunovaci v roce 1347 Karel IV. A následně jí bylo korunováno mnoho českých panovníků, poslední v roce 1836. Koruna je zhotovena ze zlata 21 - 22K a zdobená 19 safíry, 44 spinely, 1 rubínem, 30 smaragdy a 20 perlami a váží 2,5 kg. Řada drahokamů je velkých rozměrů a jejich barevné uspořádání má symboliku. Safíry a sdrčitý spinel použitý na koruně jsou jedny z největších na světe. Zlaté královské jablko a žezlo vznikly pozdější v 16. století a patří mezi významné klenoty renesančního zlatnictví.
Replika korunovačních klenotů můžete vidět ve Starém královském paláci Pražského hradu.
Prague Castle, Hradčany, 119 08 Praha 1, otevírací doba historických budov 9.00 - 17.00 (letní sezona), 9.00 – 16.00 (zimní sezona). Web: https://www.hrad.cz/en/prague-castle-for-visitors
3. Klenot Pražské slunce v Loretě
Pražské slunce je patrně nejcennější česká barokní monstrance ze zlata. Tento klenot zhotovil v 17 stol. pro Loretu vídeňský zlatník Johann Baptista Khünischbauer a Matthias Stegner. Monstrance má 54 zlatých paprsků, 6 222 diamantů a váží přes 12 kg. Je součástí stálé expozice Loretánského pokladu v Loretě na Hradčanech, kde sí jí můžete prohlédnout.
Loreta Praha, Loretánské nám.7/100, Hradčany, otevírací Po - Ne 10:00 - 17:00 hodin, https://www.loreta.cz/en
Zlatnictví a obchody se šperky v Praze

1. Světoví luxusní klenotníci v Pařížské ulici
Pokud hledáte světové šperkařské značky, najdete je v Pařížské ulici v Praze. Ulice vede od Staroměstského náměstí směrem k řece Vltavě a je brána za ulici s nejluxusnějšími obchody, včetně klenotnictví v Praze.

2. Unikátní české šperkařské květiny
Pokud hledáte unikátní české zlatnictví s netypickými šperky, můžete navštívit český obchod GIYOU GARDEN, který od roku 2022 vytváří a prodává květiny ze stříbra a zlata. Květiny se vytváří ruční šperkařskou prací v Čechách a jako živé květiny se osobně předávají, vytváří kytice a ukládají se do váz. Můžete si koupit jednu květinu, malou nebo větší kytici ze stříbra nebo zlata nebo si objednat originální květinový český šperk na zakázku. Květiny jsou určeny především pro dárky, ozdobu do váz, svatby a zásnuby.
GIYOU GARDEN, Jungmannovo nám. 765/5, Praha 1, otevírací doba Po-So: 11: 00 - 19:00, https://www.giyou.cz/en

3. Design obchody s českými designovými šperky
Moderní, designové náhrdelníky, prsteny nebo náramky z různých materiálů a stylu, najdete také v různých design obchodech v Praze, které často prodávají, vedle dalšch druhů designu, také soudobé české návrháře šperků.
Deelive design store, Smetanovo nábřeží 334/4, Prague 1, otevírací doba Po-So 10-19, Ne 10-18, https://www.deelive.cz
Czechdesign shop, Myslíkova 5, Praha 1, otevírací doba Po-Ne 10.00-19.00, https://shop.czechdesign.cz

4. Muzeum a obchod českého granátu v Praze
Český granát je pyrop se sytě rudou barvou, který se v Čechách nachází v podobě malých zrnek (1-7 mm). Šperky s českými granáty jsou osazovány do různých stříbrných nebo zlatých šperků - prstýnků, náušnic, náhrdelníků, náramků nebo broží. V Praze najdete muzeum a obchod českého granátu s expozicí i nabídkou starožitných i současných šperků s českými granáty.
Muzeum českého granátu, otevírací doba Út - Ne od 10:00 do 18:00 hod, Karlova 8, Praha 1, https://www.mcgp.cz/en/bohemian-garnet-museum-prague

5. Starožitné šperky v Praze
Možná vás oslovují starožitnosti a centrum Prahy má pro ně celou řadu obchodů. Můžete v nich koupit starožitné šperky nebo jiné předměty z drahých kovů, šperky z období Secese, Art Deco, granátové starožitné šperky nebo šperky se židovskou tématikou.
Antik Haštalská, Haštalská 791/9 Praha 1, https://www.antik-diamond.com
Antiques Ciinolter, Maiselova 9 Praha 1, https://antiquesprague.cz

6. Unikátní české hodinky v Praze
Pokud milujete hodinky, tak vyjma řady zahraničních hodinářských značek objevíte v Praze také české hodinářské mistry. Například jediného českého hodináře poctěného členstvím ve světovém klubu AHCI Luďka Seryna.
Luděk Seryn, https://www.serynwatches.com
Doufáme, že vám naše tipy přinesou inspirace pro objevování pražských skrytých klenotů.
GIYOU
info@giyou.cz