Pozoruhodné stříbrné a zlaté květiny historie

Pozoruhodné stříbrné a zlaté květiny historie

Je mnoho zajímavých témat, pohledů a jejich hloubky, které se týkají stříbrných a zlatých květin. Smyslem tohoto článku je pouze ukázat na pár historicky pozoruhodných květin ze vzácných kovů, které jsme, při práci na GIYOU stříbrných a zlatých květinách, poznali. 

Bunga Mas (14. - 20. století)
 

Květiny Bunga emas dan perak (v překladu “Zlaté a stříbrné květiny” a zkráceně Bunga Mas) byly zvláštním symbolem pocty. Malajští sultáni severních států Malajského poloostrova (Kedah, Kelantan, Terengganu a Patani, aj.)  objevnávali jejich zhotovení a každé tři roky je darem (společně s dalšími cennými věcmi) zasílali králi Siamu (dnešní Thajsko).

Motiv darovaných vzácných květin není zcela jasný a je i možné, že každá ze stran si vykládála význam daru odlišně. Jedna z teorií říká, že malajští sultáni dar považovali za projev přátelství, ale thajský král spíše za projev jeho suverenity.

Tradice Bunga Mas začala ve 14. století a poslední Bunga Mas byla poslána od Kedah v roce 1906. O tři roky později byla údajně připravena k odeslání další Bunga Mas. Ale Británie a Siam podepsali dohodu, kterou převedli suverenitu nad většinou severských malajských sultanátů Británii. Přesto, britské království obdrželo v roce 1909 a pravděpodobně i v roce 1911 další Bunga Mas. Dle Musea Volunteers (Kuala Lumpur) osud posledních Bunga Mas, která měla Brátinie obržet, není známý a údajně se ztratily.

Reprodukce Bunga Mas na fotce je z galerie Národního muzea v Kuala Lumpur (Muzium Negra). Květina má výšku 1,5 metru a byla vyrobena ze zlata nebo pozlaceného stříbra. Další Bunga Mas se nalézají v Thajsku.

Bunga Mas (Muzium Negara, Kuala Lumpur)
Foto: Wikipedia

Zlatá růže katolické církve (11. století do současnosti)
 

Zlatou růži papež katolické církve každý rok požehnává a daruje různým osobám, státům, kostelům, vojenským osobnostem. V současné době papežové růži udělují spíše místům, než lidem. Růže je požehnávána čtvrtou neděli postní (také známou jako Růžová neděle).

Zlatá růže symbolizuje vzkříšeného Krista a inspirace symbolu je obsažena i ve Svatém písmu. Přesný počátek vzniku tradice darování Zlaté růže není známý, pravděpodobně ale sahá do 11. století k papeži Lvovi IV. Symbol růže se pravděpodobně vyvinul ze staršího zvyku, kterým bylo odevzdání klíčů od hrobu apoštola sv. Petra panovníkům, kteří se těšili přízně papeže.

Nejstarší dochovaná růže (vyhotovená zlatníkem Minucchio da Siena v roce 1330 a darována papežem Janem XXII), se nachází v muzeu středověku Cluny v Paříži (Musée de Cluny - Musée national du Moyen Âge). V České republice jsou v současné době dvě Zlaté růže - v kadedrále sv. Víta a druhá byla udělena v roce 1985 velehradské bazilice papežem Janem Pavlem II.

Zlatá růže z Vatikánské knihovny                                                      Foto: Wikipedia                                                                                                                                                                                  

Zlatá růže vytvořená Giuseppe and Pietro Paolo Spagna okolo roku 1818/19 (Hofburg Imperial Palace, Vídeň)
Foto: Wikipedia

Zlatá růže vytvořená Minucchio da Siena (1330), 60 cm vysoká,  darovaná papežem Janem XXII (Musée de Cluny, Paříž)
Foto: Wikipedia

Edelsteinstrauß (18. století)


Přestože Edelsteinstrauß (Diamantová kytice) není vytvořena z ušlechtilých kovů, ale především z hedvábí, diamantů a dalších minerálů, lze těžko tuto kytici v přehledu opomenout.

Diamantovou kytici nechala zhotovit Marie Terezie (1717 - 1780) jako dárek pro svého manžela, císaře Svaté říše římské Františka I. Štěpána Lotrinského (1708 - 1765).

František I. měl řadu zájmů, včetně geologie a minerálů, a to pravděpodobně přivedlo Marii Terezii k tomuto daru. Kytice je fascinující sbírkou minerálů.


Diamantová kytice je tvořena 61 odlišnými květinami a 12 druhy hmyzu. Je na ní přes 2000 diamantů a přes 700 drahých a ozdobných kamenů (včetně smaragdů, safírů, rubínů, topasů, spinelů, ametystů, opálů, různých achátů a perel). Listy kytice jsou z hedvábí a je umístěna do křišťálové vázy. Váží 2,8 kg,  výšku má přibližně 50 cm a šířku 26 cm.

Její vyhotovení bylo dokončeno v roce 1760 ve Vídni.

Krása kytice, která se nachází v Natural History Museum ve Vídni, leží především v jejích detailech, které lze stále objevovat.

Edelsteinstrauß (Natural History Museum, Vídeň)
Foto: Wikipedia
Edelsteinstrauß (Natural History Museum, Vídeň)
Foto: Wikipedia

Mínojská zlatá květina (2300 -2100 př.n.l.)


Zlaté předměty - jednotlivé oddělené listy květiny, květinový přívěšek na řetízku a spona do vlasů ručně vytepaná do tvaru květiny - pochází z doby 2300 -2100 př.n.l. Byly objeveny americkým archeologem Richardem Seagerem na ostrově Mochlos (Kréta). Květiny a listy byly symbolem nového života a oslavy v Mínojské civilizaci i pozdější řecké kultuře (Shane Conolly, Anna Pavord: Flower: Exploring the World in Bloom). Tyto ručně kované zlaté květinové artefakty byly objeveny v hrobkách bohatších obyvatel sídla. A jsou součástí sbírky Metropolitního muzea umění, New York.

Zlatá květina z Mínojské civilizace (The Metropolitan Museum of Art)
Foto: Courtesy of The Metropolitan Museum of Art

GIYOU stříbrné a zlaté květiny 
 

Tyto pozoruhodné květiny, společně s dalšími historickými inspiracemi, vyvolaly více otázek a přinesly i pár odpovědí. Podpořily smysl, který jsme s GIYOU květinami sledovali - vytvářet květiny pro reálný život lidí současné doby. A poskytly nám i určitou obecnou inspiraci pro další práci. 

Stříbrná kytice GIYOU z 30 stříbrných lučních květin (stříbro 925/1000)    
Foto: GIYOU                

Zlatá květina GIYOU - sněženka (zlato 585/1000)
Foto: GIYOU                                                                       

Radek Bláha
info@giyou.cz
GIYOU

Zdroje:

1. Muzium Negra (Kuala Lumpur): http://www.muziumnegara.gov.my
2. Natural History Museum (Vídeň): https://www.nhm-wien.ac.at
3. Musée de Cluny (Paříž): https://www.musee-moyenage.fr
4. The Metropolitan Museum of Art (New York): https://www.metmuseum.org
5. Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Bunga_mas
6. Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Golden_Rose
7. Wikipedia: https://de.wikipedia.org/wiki/Edelsteinstrauß
8. Jovanović-Kruspel, S. (Hrsg.): Natural History Museum Vienna – A guide to the collections, Residenz Verlag 1979, ISBN 978-3-902421-61-6
9. Shane Connolly, Anna Pavord: Flower: Exploring the World in Bloom, Phaidon, 2020, ISBN/EAN: 9781838660857
10. www.giyou.cz
11. Vlastní archiv