Narození dítěte a dárky pro ženu za porod. Pár obrazů, historie a současnost dárků

Narození dítěte patří mezi nejdůležitější události v životě lidí. A proto s ním souvisí mnoho tradic, riuálů, oslav a také dárků. Inspirujte se pár obrazy, které zobrazují těhotenství a narození dítěte v malířském umění, které přikládáme pouze pro dokreslení atmosféry kouzelného okamžiku. Objevte historii a současnost dárků ženě k narození dítěte. 

Narození dítěte v umění

Narození dítěte bylo od nepaměti vyjadřováno ve všech druzích umění - od literatury, malby, sochařství, film, až po fotografii a hudbu. Inspirujte se pár zajimavými obrazy historie.

Desco da parto od Charles of Durazzo (Francesco di Michele) A Birth Scene (Desco da Parte), okolo roku 1410

Desco da parto


Malované desco da parto (angl.: birth tray, česky: "porodní tác") byl důležitým symbolickým dárkem u příležitosti úspěšného porodu v pozdně středověké a raně novověké Florencii a Sieně a zavěšovány na stěnu jako obraz. Malované porodní tácky se začaly objevovat kolem roku 1370, v generaci po černé smrti, kdy linka mezi životem a smrtí, a to i při porodech, byla velmi neurčitá.

Desco da Parto od Charlese of Durazzo znázorňuje porodní scénu, ve které je vidět starost o dítě i přijíždějící ženské hosty oblečené v drahých šatech.

Foto: Mistr Charles of Durazzo (Francesco di Michele), A Birth Scene (Desco da Parte), okolo roku 1410. Courtesy of wikipedia 

Obraz od Pauly Modersohn-Becker. Auto-portrét na šesté svatební výročí, 1906

Modersohn-Beckerová - Šesté svatební výročí 


Německá malířka Paula Modersohn-Beckerová (1876-1907) za svůj krátký život vytvořila tisíce kreseb a 750 obrazů a její osobitý styl z ní udělal po její smrti přední malířku své generace. Kresby se týkaly převážně krajin a portrétů, včetně autoportrétů, které odrážely její osobnost. Své vlastní nahé tělo přirovnávala k „obnažené duši“.

Na autoportrétu je ona jako těhotná žena. Ale ještě těhotná nebyla a obraz je její představou, jak by vypadala, kdyby těhotná byla.

Foto: Paula Modersohn-Becker. Auto-portrét na šesté svatební výročí, 1906. Courtesy of Wikipedia.

Freska Madonna del Parto (okolo roku 1460) od Piero della Francesca

Freska Madonna del Parto


Madonna del Parto je označení pro postavy Panny Marie spojené zejména s těhotenstvím a porodem. 

Tutuo fresku dokončil italský renesanční mistr Piera della Francesca okolo roku 1460. Je umístěna v Museo della Madonna del Parto v Monterchi v Itálii. Madonna od Francesca je zobrazena s rukou na boku, aby podepřela její těhotenské břicho a po jejích stranách stojí dva andělé, kteří drží rozevřené závěsy stanu zdobeného granátovými jablky.

Foto: Madonna del Parto (okolo roku 1460) od Piero della Francesca. Courtesy of Wikipedia

Dárek pro ženu k narození dítěte, push present


Narození dítěte je magická událost v životě lidí. Je výsledkem lásky a doprovází ho vynaložení mnoha sil, bolest a silné emoce. Jde také o velkou životní změnu a obzvláště u ženy mění její zvyky, myšlenky a vytváří její novou identitu. A proto se k narození dítěte obrací nejen umělci, ale lidé k němu vytváří mnoho tradic a rituálů, které se v různých kulturách odlišují. A také je událost spojena s dárky.

Co je dárek nové mamince za narození miminka


Dárek nové mamince za porod (v angl. push gift nebo baby bauble) je milující poctou, projevem uznání za cestu ženy k porodu a samotný porod. Přesto, že samo dítě je největší radost a největší dárek pro ženu i muže, dárek oslavuje nový život a projevuje vděčnost a uznání nové mamince.

Původ a historie dárků za porod

Původ dárků za porod není přesně známý. Je možné, že pochází z doby před několika sty lety z míst, jako Velká Británie, Indie nebo Egypt. A šperky byly v té době považovány za nejčastější dar pro tuto příležitost.

V indii můžeme najít i v současné době staré tradice a slavnosti těhotenství a porodu jako Godh Bharai (která je tradiční indická "baby shower" oslavovaná během těhotenství k přivítání nenarozeného dítěte a požehnání budoucí matce a v překladu znamenající doslova "naplnit klín hojností"). Některé indické rodiny také na místo Godh Bharai pořádají puja po narození dítěte (Kuan Poojan nebo Kua Pujan). A součástí těchto tradic je také předávání různých dárků.

Sám název  „push present“ je nový. Darování šperků nové matce bylo ale praktikováno v různých kulturách v historii. Známý je třeba příklad diamantového náhrdelníku darovaného Marii Louise od francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta při narození jejich syna Františka v roce 1811. Syna, který zemřel v roce 1832 a Marie Luisa se o něj nemohla starat, protože bylo rozhodnuto, že bude vyrůstat u svého dědečka Františka I.

Současnost dárků k narození dítěte 

Současná vlna popularity dárků za porod začala na začátku 21. století a byla také ovlivněna kulturou známých osobností. Ale je i možné další racionální vysvětlení. Muži si v současné době více ženu a její těhotenskou cestu uvědomují a jsou v ní také více osobně zaangažováni. A ocenění ženy dárkem berou jako laskavou pozornost, která odpovídá významu události i neobyčejné snaze ženy.

Napeleonův dar k narození syna

Na obraze Giovanni Battista Callegari je portrét Marie Louisy s Napoleonovým diamantovým náhrdelníkem, který nechal vyhotovit od francouzského klenotníka Marie-Étienne Nitot. Niot byl oficiálním klenotníkem císaře Napoleona a zakladatelem The House of Chaumet, který existuje do současné doby. Náhrdelník se nyní nachází ve sbírkách Smithsonian National Museum of Natural History ve Washingtonu, D.C.

Foto: Obraz od Giovanni Battista Callegari - Marie Louise of Austria, duchess of Parma and Piacenza, okolo roku 1835. Obraz ze sbírky Museo Glauco Lombardi v Parmě. Courtesy of Wikipedia

GIYOU květiny pro originální dárek ženě k narození dítěte


Nezdá se, že nyní existují nějaká pravidla nebo etiketa pro dárek za porod. Možná proto, že tento dar je více intimní a proto pravidla nejsou potřebná. A přesto, že ke konkrétním tipům na dárek ženě k narození miminka bude mířit samostatný článek, inspiriujte se krásou a řemeslem unikátních květin ze stříbra a květin zlata GIYOU. Které vytváří působivý, originální dárek ženě za porod. A přinesou jí nekonečnou radost a vzpomínku, která se bude předávat po generace.

GIYOU
info@giyou.cz